
KIM JEST WEWNĘTRZNY KRYTYK, SKĄD SIĘ WZIĄŁ I JAKĄ PEŁNI ROLĘ W NASZYM ŻYCIU?
Tego, że mamy do czynienia z wewnętrznym krytykiem możemy doświadczać na różne sposoby. Może być głosem, który pojawia się w nas w przeróżnych sytuacjach życiowych, który atakuje, osądza, obwinia i krytykuje zarówno nas samych, jak i innych ludzi. Często pojawia się także jako ciężka i przytłaczająca energia, której możemy doświadczać fizycznie – w ciele.
Bez wątpienia jest bardzo niebezpiecznym auto-sabotażystą, który w skuteczny sposób oddala nas od siebie zatrzymując i blokując nas w naturalnym i autentycznym wyrażaniu siebie oraz życiu tak jak tego naprawdę chcemy.
Kiedy przyglądniemy się mu wnikliwiej dostrzeżemy, że jest on całym zbiorem uwarunkowań wyniesionych z dzieciństwa, kiedy to w procesie wychowania, otoczenie w którym przebywaliśmy uczyło nas dostosowywać się i wpasowywać w obowiązujące normy społeczne i obyczajowe. To wszystko czego się wtedy nauczyliśmy, zapisało się w nas, a teraz w dorosłym życiu odtwarza się automatycznie jak nagrana i zapisana w nas płyta.
I nie jest moją intencją aby oceniać teraz jakie to było. Bo na tamten moment, na wtedy potrzebowaliśmy tego i pomagało nam poradzić sobie w otaczającym nas świecie.
Jednak teraz gdy jesteśmy już dorośli nie musimy się na to godzić i ograniczać siebie w ten sposób. MAMY WYBÓR – albo będziemy słuchać tego głosu w sobie, albo odważymy się na autentyczne życie, które jest spójne z nami, naszym wnętrzem.
Warto też za każdym razem gdy się pojawi , pamiętać jaką rolę pełni on w naszym życiu. Jego rolą jest być strażnikiem i czuwać nad tym, abyśmy zachowywali się w określony sposób i wpasowywali we wszystkie ‘normy’ i obyczaje, które przez ogół społeczeństwa odgórnie są uważane za ‘dobre’.
I z chwilą kiedy będziemy chcieli poza te ‘normy’ społeczne czy obyczajowe wyjść to spotkamy się w sobie z wewnętrznym krytykiem i często jako następstwo tego, że się sprzeciwiamy owym ‘normom’ skonfrontujemy się także z poczuciem winy i wstydem.
CDN…
2/3 STRATEGIE DZIAŁANIA WEWNĘTRZNEGO KRYTYKA – JAK ROZPOZNAĆ, ŻE ZNALAZŁAM/EM SIĘ POD JEGO WPŁYWEM?
3/3 JAK WYZWALAĆ SIĘ Z SIDEŁ WEWNĘTRZNEGO KRYTYKA I JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?